Het federale regeerakkoord voorziet dat bankklanten bij een overstap hun rekeningnummer zouden kunnen behouden. De Raad van State heeft echter geoordeeld dat dit in strijd is met Europese regelgeving. Ook de Europese Centrale Bank (ECB) benadrukt dat de invoering technisch wel mogelijk is, maar economisch niet haalbaar.
Juridische bezwaren
Volgens de Raad van State creëert het voorstel een dubbelzinnigheid die botst met de SEPA-verordening en de internationale ISO-normen die de eengemaakte Europese betaalruimte structureren. Het IBAN-nummer is immers niet louter een identificatie van de rekeninghouder, maar is ook een koppeling aan de bank waar de rekening is geopend. Indien dat nummer overdraagbaar zou worden, zou die koppeling verdwijnen en zou het systeem zijn coherentie verliezen. Daarmee is de Belgische piste niet verenigbaar met het Europese recht.
Technische en economische obstakels
Ook de ECB bracht een negatief advies uit. Zij wijst erop dat een eerdere analyse van de Europese Commissie al had vastgesteld dat overdraagbaarheid van rekeningnummers buitensporige kosten zou veroorzaken. Om de volledige betalingsinfrastructuur op dit punt aan te passen, zouden banken aanzienlijke investeringen moeten doen. De verwachte baten wegen volgens de ECB niet op tegen de financiële en organisatorische lasten. Hoewel de techniek op zich dus wel uitvoerbaar is, wordt de haalbaarheid in economische zin dus betwist.
Politieke context en alternatieven
Het idee van overdraagbare rekeningnummers is niet nieuw. In verschillende lidstaten werd hier al onderzoek gevoerd, onder meer naar analogie met de telecomsector waar nummerbehoud wel gangbaar is. In België werd het voorstel al meermaals ingediend, recent nog door de PS. Ondanks die politieke steun en het feit dat het nu ook in het regeerakkoord staat, lijkt de kans klein dat het in de huidige vorm wordt goedgekeurd. Mogelijke alternatieven liggen wel op tafel. Zo wordt gedacht aan een verplicht routingsysteem waarbij overschrijvingen automatisch naar een nieuw rekeningnummer worden doorgestuurd of aan een uitbreiding van de bestaande overstapdienst “Bankswitching”, die vandaag enkel zichtrekeningen omvat.